Artikülasyon (Sesletim) Bozukluğu

Artikülasyon (Sesletim) Bozukluğu

Artikülasyon bozukluğu, çocuğun belirli sesleri eksik ya da yanlış telaffuz etmesidir. Bu durum çocuğun çevresi tarafından anlaşılmasında sorunlara ve çocukta bazı psikolojik problemlere neden olabilir. Doğru zamanda alınan doğru terapi ile artikülasyon problemi düzelir ve çocuğun yaşam kalitesi arttırılabilir.

Bir çocuğun artikülasyon bozukluğu terapisi alabilmesi için bu sürece hazır olması gerekmektedir. Her sesin çıkarılış yaşı farklılık gösterdiği için çocuğun yaşı ve terapiye hazır oluşu göz önünde bulundurularak ilkokuldan önce bu sürecin başlatılması gerekir. İlkokuldan önce alınmayan artikülasyon terapisi, çocuklarda bazı okuma yazma problemleri, harfi ifade ettiği şekilde yazma gibi problemler oluşturabilir. Zaman içerisinde bu durum çocuk için oldukça karmaşık hale gelebilir.

Artikülasyon Bozukluğu Türleri

Artikülasyon bozukluğu çalışmalarına, çocuğun telaffuz edemediği sesleri belirleyerek başlanmalıdır. Çocuğun ihtiyacına göre temel dil-dudak-yanak kas sistemini geliştirici ve farkındalık sağlayıcı egzersizler, akıcı nefes çalışmaları yapılabilmektedir. Çocuğun yanlış telaffuz edilen sesleri çalışma sırası dudak sesleri, dil sesleri şeklinde gitse de bu sıra çocuğun ihtiyacına göre farklılık gösterebilmektedir. Çalışmalar aşama aşama olmalı, hangi aşama terapiye dahil edildiyse aile de evde o aşamayı çalışmalıdır. Çocuk öğrenmediği bir sesi çıkarmak için zorlanmamalıdır. Bu tür yaşanan yanlış zorlamalar çocukta özgüven problemi ve çeşitli psikolojik problemler oluşturabilmektedir.

Artikülasyon bozukluğu için yapılan çalışmalar çocuğun yaşına indirgenerek planlanmalı, çalışma esnasında öğrendiği sesi cümle içerisinde ve günlük yaşamda kullandırıcı çalışmalar yapılmalıdır. Yapılan çalışmalar görsel egzersizlerle çeşitlendirilmeli ve çocuğun sesi günlük yaşamda doğru kullanması yönünde destekleyici olmalıdır. Çalışmalar esnasında çocuğun yanlış kullandığı ses ile doğrusu arasındaki fark da ele alınmalıdır. Çocuğun yanlış ve doğru sesin hangi dil-dudak şekli ile çıktığını farkına varması, doğru sesi telaffuz etmedeki farkındalığını arttıracaktır.

Çalışmalar, çocuğun sesi günlük yaşamda her aşamada (başta-ortada-sonda) kullanması ile sonlandırılır ve çocuğun ihtiyacına göre çalışılması planlanan diğer sese geçilebilir. Çocuğun doğru telaffuz etmesini öğrendiği bir ses bile konuşmanın anlaşılırlığını olumlu yönde oldukça etkileyebilmektedir.

Siz de çocuğunuzun bazı sesleri telaffuz etmekte zorlandığını gözlemliyorsanız ve artikülasyon problemi olduğunu düşünüyorsanız bir konuşma bozuklukları uzmanından yardım alabilirsiniz.

Detaylı Bilgi İçin: Online Randevu alabilir, bizi instagram da takip edebilirsiniz.

Call Now Button
Open chat
Powered by